De Kraanvogel

Praktijk voor Acupunctuur


Ouder van een bijzonder kind - Acupunctuur met aandacht

Als je een 'bijzonder' kind hebt, is dat een enorme uitdaging. Om die aan te kunnen heb je zelf vaak ook hulp nodig. Op deze pagina geef ik, Koos van Kooten, arts en acupuncturist, aan op welke manier ik je daarbij kan ondersteunen. Mijn manier van werken noem ik Acupunctuur met Aandacht. Zelf heb ik twee kinderen met de diagnose 'autisme' die nu rond de twintig zijn. Naast de ervaring door opleiding en werk heb ik dus ook aan den lijve ervaren wat een opgave het opvoeden van 'bijzondere' kinderen is. Ik hoop dat ik jou met deze ervaring van dienst kan zijn. Als de informatie op deze pagina je aanspreekt kun je me bereiken via tel. 030-2331875 of via het formulier op de pagina met contactgegevens. Ik heb mijn praktijk in Arnhem en Utrecht.

Een 'bijzonder' kind

Als je kind ‘bijzonder’ is stelt je dat als ouder voor bijzondere vragen. Met ‘bijzonder’ bedoel ik: je kind ontwikkelt zich anders dan andere kinderen door een ziekte of door aanleg. Vaak heeft je kind dan een diagnose en vaak is er ook zorg voor je kind. Zelf heb ik hier ervaring mee als ouder van twee kinderen met de, naar mijn mening kloppende, diagnose ‘autisme’ (wat tot voor kort ‘Asperger’ heette, autisme met normale tot hoge intelligentie).

Uitdagingen

Uitdagingen waar je voor kunt komen te staan zijn bijvoorbeeld

  • Gedrag van je kind waar je niet mee om weet te gaan
  • Reacties van anderen op je kind die voor jou pijnlijk zijn
  • Teleurstelling en het moeten aanpassen van je verwachtingen voor je kind
  • Verschillen tussen je partner en jou in de aanpak, uit elkaar groeien
  • Onbegrip of onvermogen van school, leerkrachten of hulpverleners
  • Strijd met instanties (leerplicht, jeugdzorg, justitie)
  • Zwaarte van combineren ouderschap en werk (thuis zijn is óók hard werken)
  • Schuldgevoel, boosheid, verdriet en wanhoop
  • Je herkent in de beperkingen van je kind een stuk van je eigen verhaal of kwetsbaarheid
  • Nare kanten van jezelf die omhoog komen in alle stress
  • Escalaties tussen jou en je kind
  • Loslaten van je kind, ook al is de situatie niet ideaal

Zelf heb ik alle bovengenoemde punten ervaren. Mijn kinderen zijn nu rond de twintig en de grootste uitdagingen lijken, met deels intensieve hulp, overwonnen. Uiteindelijk is de opvoeding een tijd geweest waarin ik heel veel heb geleerd en waarvan mijn partner en ik en ons gezin als geheel dichter bij elkaar zijn gekomen. Ook als hulpverlener heb ik hier heel veel van geleerd.

Wat heb je als ouder nodig?

Heel veel aandacht gaat er naar je kind. Aandacht van jezelf, en aandacht van hulpverleners. Als je aandacht krijgt als ouder dan is dat vaak in de vorm van gesprekken om te leren beter om te gaan met je kind. Dat is beslist zinvol. De meeste ouders krijgen geen hulp bij goed voor zichzelf zorgen. Dat is jammer, want goed voor je kind zorgen begint met goed voor jezelf zorgen.

Veel ouders ontdekken dat ze niet zo goed zijn in:

  • Voelen wat je zelf in je lijf voelt (met uitzondering van lichamelijke klachten)
  • Voelen welke emoties je voelt (met uitzondering van de heftige uitbarstingen of de wanhoop)
  • Serieus nemen wat je zelf voelt, er bij stil durven staan
  • Voelen wat je zelf wilt, wat er belangrijk voor je is
  • Het aangeven van grenzen (“dit wil ik niet!”)
  • Rust vinden om te herstellen
  • Voelen waar je eigen kwaliteiten liggen
  • Voelen hoe jouw liefde kan blijven stromen (of weer kan gaan stromen)

Opmerking: de meeste mensen vinden dit moeilijk, maar doorgaans kom je hier pas achter als je tegen een zware uitdaging oploopt - zoals het opvoeden van een bijzonder kind.

Mijn aanbod

Hierin wil ik ouders ondersteunen. Ik heb ruim 20 jaar ervaring als acupuncturist en richt me op het ondersteunen van mensen in hun ontwikkeling. Mijn eigen ervaring als ouder van kinderen met autisme maakt dat ik weet wat je tegen kunt komen. In combinatie met mijn opleiding en werkervaring maakt dit dat ik weet hoe ik mensen kan ondersteunen in het vinden van hun eigen weg als ouder van een bijzonder kind.

Mijn manier van werken noem ik ‘Acupunctuur met Aandacht’. De acupunctuur helpt om meer ontspannen te raken, meer vrijheid te gaan ervaren. Ook kan acupunctuur helpen om je eigen kwaliteiten meer te gaan zien. De combinatie met gesprekken en korte meditatieve oefeningen maakt dat je zelf leert om de ontspanning te bevorderen, te voelen wat je nodig hebt en wat je wilt. De uitdagingen die je rond je kind tegenkomt kunnen je veel over jezelf leren.

Als de informatie op deze pagina je aanspreekt ben je van harte welkom voor een intakegesprek. Op de rest van mijn website vind je onder andere informatie over mijn manier van werken, mijn opleiding en werkervaring, praktische informatie. Je kunt mij bereiken via tel. 030-2331875 of via het formulier op de pagina met contactgegevens.